CZOKO BANAN - naturalnie słodki koktajl czekoladowy

Zdrowe czekoladowe? Niemożliwe? A jednak! Taki jest właśnie nasz CZOKO BANAN. Skomponowany wyłącznie z naturalnych składników i aż 3 składników... Tak, zgadza się... Bez cukru sztucznych barwników i konserwantów.  Jest mega prosty i mega pyszny i co ważne, naturalnie słodki!

Testujcie!
CZOKO BANAN:
* 1 cały banan
* mała, ale czubata łyżeczka naturalnego, gorzkiego kakao EWedel
* jogurt naturalny bez mleka w proszku 300 ml (polecamy jogurt grecki Bakomy)
Banana obieramy i kroimy w plasterki. Blendujemy z kakao i jogurtem naturalnym. Podane proporcje to jeden koktajl.

KAKAO - GARŚĆ CIEKAWYCH FAKTÓW HISTORYCZNYCH:


Kakao – indiański eliksir. Jako pierwsi spożywali go mieszkańcy Ameryki Środkowej już w XVI wieku. Według własnych sekretnych receptur sporządzali z niego gorzkawe, aromatyczne „xocoatl” lub „chocolat”', skąd wzięła się dzisiejsza nazwa kakao i czekolady. I już wtedy wiedziano o jego niezwykłych właściwościach. Spożywać go mogli jedynie wojownicy oraz najwyżsi rangą członkowie plemion. Uznawany był za napój Bogów, afrodyzjak o niezwykłym działaniu, wykorzystywano go w obrzędach rytualnych i religijnych.

Nasiona kakaowca do Europy zawitały wraz z hiszpańskimi konkwistadorami. Zyskały tak duże uznanie, że… wiadomość o ich istnieniu zachowano w tajemnicy przez następne 100 lat! Zazdrośni arystokraci hiszpańscy za nic w świecie nie chcieli podzielić się ani medycznymi ani smakowymi właściwościami kakao. Na szczęście sekret przedarł się na światło dzienne i niedługo potem pojawił się przepis na pierwszą w świecie czekoladę. Wniosła go jako posag do małżeństwa, francuska księżniczka Anna, małżonka króla Ludwika XIII. (Dlaczego na historii nie opowiadają nam takich newsów?!), a pierwszym udokumentowanym fanem czekolady stał się kardynał Richelieu.

W XVII wieku zaczęto uprawiać nasiona kakaowca na szeroką skalę. Pierwsze plantacje kakaowca (kakaowiec to drzewo :)) pojawiły się we Francji, blisko wybrzeży Afryki. Jednak to Brytyjczykom, którzy rozpoczęli uprawę na terenach dzisiejszej Ghany, kakao zawdzięcza swój teraźniejszy rozgłos. 

SMAK SMAKIEM, ALE CZEMU KAKAO JEST TAKIE ZDROWE?

 


Dzięki intuicji i obserwacji wykorzystywanych przez indiańskie plemiona kakao już od wieków  wykorzystywane było jako lekarstwo. Ale dopiero od niedawna współczesna nauka jest w stanie potwierdzić jego rzeczywiste właściwości korzystne dla naszego organizmu. Wraz z przyjęciem kakao do listy roślin pozytywnie oddziałujących na nasze zdrowie zyskało ono miano zasłużonego super food. To znaczy, że jest pyszne i zdrowe? Tak! A to dzięki flawonoidom, ochronnym związkom organicznym występującym w roślinach. Udowodniono, że regularne spożywanie produktów zawierających flawonoidy (poza kakao to na przykład: winogrona czy rośliny strączkowe) prowadzi do zmniejszenia zapadalności na choroby nowotworowe, chorobę niedokrwienną serca. Ogranicza również ryzyko udaru mózgu. Flawonoidy pełnią różnorakie funkcje. Są związkami naprawczymi dla roślin, bronią je przed atakiem grzybów czy drobnoustrojów. Osłaniają również przed szkodliwością promieniowania ultrafioletowego, ponieważ mogą występować pod postacią ciemnego barwnika na powierzchni (np. w przypadku kakao). Dla nas ich najistotniejsza funkcja zwiera się we właściwościach antyoksydacyjnych. Przeciwutleniacze chronią nas bowiem przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które to powodują uszkodzenia DNA prowadzące do mutacji komórek, starzenia się organizmu czy  rozwoju nowotworów. Flawonoidy są „miotełką” wymiatającą je z organizmu. Działają jak eliksir młodości. Są również zbawienne dla naszego układu krwionośnego. Obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, przez co odgrywają istotną rolę w profilaktyce antymiażdżycowej. Zapobiegają powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych, co z kolei może prowadzić do zawału czy udaru mózgu. Chronią nas również przed zbyt wysokim ciśnieniem, regulując napięcie ścian naczyń krwionośnych. Wykazują także działanie ściągające, hamują wydzielanie płynów w jelicie cienkim dzięki czemu pomogą przy męczącej nas biegunce. Po za tym kakao podnosi poziom serotoniny w mózgu. Spożywając je czujemy się lepiej, poprawia nam się humor. Serotonina łagodzi stres, napięcie i pomaga w depresji. Jakby tych prozdrowotnych właściwości było mało kakao dodaje również energii, usprawnia pracę mózgu, a dodatkowo jest  bogatym źródłem magnezu, wapnia, żelaza, cynku, chromu.

 BANAN - posiada całe mnóstwo potasu, obniżającego ciśnienie krwi. Bogaty w pektyny, chroni nas przed złym cholesterolem i pomaga zapobiegać miażdżycy. Jest wysokoenergetyczny, dodaje siły i energii, wzmacnia i odżywia organizm, dzięki obecności cukrów prostych. Zawiera witaminę A, która neutralizuje działanie wolnych rodników. Pomaga w walce z biegunką, posiada właściwości zapierające.

JOGURT NATURALNY - źródło żywych bakterii jogurtowych, które budując unikalną mikroflorę jelit pomagają wzmacniać odporność naszego organizmu. Bogaty w łatwo przyswajalny wapń wzmacniający kości oraz w białko. Zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Jest znacznie łatwiej przyswajalny przez organizm niż mleko, odpowiedni dla osób z nietolerancją laktozy. Idealne lekarstwo na problemy jelitowe. Zawiera witaminy z grupy B, mikroelementy takie jak fosfor, cynk, jod i potas. Niskokaloryczny, odżywczy.

Bibliografia: wiadomości o kakao opracowane na podstawie artykułów udostępnionych przez Instytut Żywności i Żywienia
witaminy A i B oraz  innych składników mineralnych takich jak fosfor, jod, potas, cynk. - See more at: http://e-naturalna.pl/2010/04/jogurt-naturalny-na-zdrowie/#sthash.6CyKUnD3.dpuf

Etykiety: ,