Domowe mleko migdałowe

Jeśli mleko inne niż krowie to jakie? Bez wahania polecam mleko migdałowe. Dla mnie to tak naprawdę jedyne roślinne, które naprawdę smakuje. Zdrowe i bardzo proste w przygotowaniu o ile posiadacie dobry blender. A jeśli posiadacie to już nic nie stoi Wam na przeszkodzie, żeby robić je samemu. Pamiętajcie tylko, że nie można pominąć pierwszego etapu, czyli porządnego namoczenia migdałów. Bez tego nie zblendują się na pulpę, która jest istotą całego procesu przygotowania mleka.

Mleko migdałowe to skarbnica niezbędnych niskonasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, które działają przeciwzapalnie na nasz organizm. Codzienna dawka tych kwasów jest niezbędna do prawidłowej pracy naszego mózgu i rozwoju komórek nerwowych. Ich odpowiednia podaż w diecie istotna jest zwłaszcza dla dzieci i kobiet w ciąży czy karmiących. Wspomagają rozwój młodego układu nerwowego i przyczyniają się do znacznej poprawy koncentracji. Kompleksowo oddziałują na nasz mózg zapewniając nam sprawność intelektualną i poprawiając pamięć.  Migdały to również nieocenione źródło potasu stabilizującego ciśnienie krwi i wspomagającego pracę układu krwionośnego.  Warto po nie sięgać również ze względu na magnez pomagający walczyć nam ze stresem oraz witaminę E odpowiedzialną za walkę z wolnymi rodnikami powodującymi między innymi starzenie się organizmu.


POTRZEBUJEMY:

☆ 150 g migdałów, czyli około 1 szklanki
☆ 1 szklanka zimnej wody
☆ 3 szklanki ciepłej wody

☆ gaza jałowa 1m x 1m
☆ sitko

PROCES PRZYGOTOWANIA:
  1. Migdały wsypujemy do miseczki i zalewamy szklanką zimnej wody. Odstawiamy do namoczenia na minimum 8h. Najlepiej na całą noc.
  2. Namoczone migdaly przepłukujemy i przekładamy do blendera. 
  3. Dolewamy jedną szklankę ciepłej wody i blendujemy tak, żeby powstała nam jednolita pulpa migdałowa.
  4. Bierzemy miskę, na której stawiamy sitko, na którym kładziemy rozłożoną gazę.
  5. Zawartość blendera przelewamy na gazę i porządnie odciskamy.
  6. Odciśniętą pulpę ponownie przekładamy do blendera i dolewamy kolejną szklankę wody.
  7. Blendujemy i przekładamy na sitko z gazą. Odciskamy.
  8. Analogicznie powtarzamy czynność z ostatnią szklanką wody. 
  9. Gotowe mleko zlewamy z miski do butelki.
Z podanej ilości składników powinniśmy otrzymać około 0,5l płynu. Mleko migdałowe przechowujemy zamknięte, w lodówce od 2 - 3 dni.

Etykiety: